Złota@ 13 Konferencji Miasta w Internecie
Podczas 13 konferencji „Miasta w Internecie” wręczono Złote@ – prestiżowe nagrody dla najlepszych samorządów lokalnych i regionalnych – liderów rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
W tym roku Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” organizatorzy konkursu ZŁOTA@ – Samorządowy Lider Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska samorządowego – zdecydowali o poszerzeniu formuły konkursu. Laureaci byli wyłaniani w trzech kategoriach:
- Samorządowy Lider Projektów Szerokopasmowego Dostępu do Internetu – pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej
- Polski Region – Lider Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Samorządowy Lider Elektronicznej Administracji – pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
W kategorii Samorządowy Lider Projektów Szerokopasmowego Dostępu do Internetu organizowanej pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej ZŁOTĄ@ przyznano Starostwu Powiatowemu w Krakowie za realizację projektu Budowa Podkrakowskiego Systemu Teleinformatycznego. Jury w ocenie projektów położyło główny nacisk na:
-
- Efektywność projektów – uzyskane efekty w stosunku do nakładów jednostkowych i zasięgu, praktyczne znaczenie dla społeczności lokalnej.
- Elementy innowacyjności w oferowanych usługach i wdrożonych rozwiązaniach.
- Perspektywy trwałości i rozwoju projektu w przyszłości,
- Skuteczność promocji i dotarcia do potencjalnych użytkowników oraz skalę i zakres przeprowadzonych szkoleń.
Laureata nagrody – Powiat Krakowski wybrano z uwagi na kompleksowość rozwiązania, jego zasięg i znaczenie dla społeczności lokalnej. Doceniono, w szczególności, poprawę dostępu do zasobów informacyjnych (interaktywna mapa terenów inwestycyjnych, system elektronicznego obiegu dokumentów, zarządzanie kryzysowe), współpracę gmin przy realizacji projektu w trudnym terenie.
Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie dla gminy Zawady, przede wszystkim, za wypełnienie białej plamy na mapie dostępu do Internetu w terenie wiejskim oraz za efektywność projektu (zapewnienie dostępu dla 1000 mieszkańców przy wykorzystaniu bardzo niewielkich nakładów finansowych), a także za umiejętność skutecznej organizacji współpracy z wieloma partnerami.
W kategorii Polski Region – Lider Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego laureatem został Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Jury doceniło duży zakres działań podejmowanych przez samorząd województwa w latach 2004-2007 dostrzegalny m.in. poprzez realizację 20 projektów społeczeństwa informacyjnego. Na szczególną uwagę – zdaniem jurorów – zasługują projekty udostępniające mieszkańcom i przedsiębiorcom usługi administracyjne, jak również działania wspomagające rozwój regionalnego systemu badawczo-rozwojowego i innowacyjnego.
Nagrody Złotej@ 2009 w trzeciej kategorii: Samorządowy Lider Elektronicznej Administracji następującym urzędom administracji samorządowej:
- w kategorii gmin wiejskich: Urzędowi Gminy Rybczewice – rybczewice.pl
- w kategorii gmin miejskich: Urzędowi Miejskiemu w Jaworznie – www.jaworzno.pl
- w kategorii dużych gmin miejskich: Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku – gdansk.pl
- w kategorii powiatów: Starostwu Powiatowemu w Wodzisławiu Śląskim – powiatwodzislawski.pl
Do konkursu w tej kategorii zgłoszono 40 urzędów gminnych i miejskich oraz starostw powiatowych. Jury konkursu oceniało stan rozwoju elektronicznej administracji w zgłoszonych jednostkach samorządu terytorialnego na podstawie uzyskanych danych o zakresie prac organizacyjnych i inwestycji, prowadzonych przez władze lokalne w oparciu o plany i programy rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Po uwagę była brana również jakość i użyteczność serwisów internetowych oraz rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną przez urzędy.
Jury zwróciło uwagę, iż okres ostatnich dwunastu miesięcy nie zaowocował widocznym rozwojem gminnych, miejskich, i powiatowych systemów informacji udostępnianych w Internecie. Samorządowe portale internetowe pozostały w zasadniczej większości domeną publikacji informacji urzędowych oraz udostępniania e – usług określonych z punktu widzenia administracji, nie użytkownika. Samorządy lokalne w niewielkim stopniu zajmowały się określaniem swoich strategicznych programów w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, co powoduje, iż w Polsce większość z nich nie posiada opartych na konsensusie społecznym i partnerstwie lokalnym programów e-rozwoju.