5 KMWI – Złote@

Złote@  – 5 Konferencji Miasta w Internecie.

Podczas uroczystego otwarcia V konferencji „Miasta w Internecie” w Zakopanem rozdano Złote@ – prestiżowe nagrody w konkursie na najlepsze polskie internetowe serwisy samorządowe.
Samorządowi internauci zżyli się już ze Złotą@. W tym roku już na trzy miesiące przed konferencją zaczęły spływać pierwsze zgłoszenia. Konkurs ma już swoją renomę i co roku wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekują otwarcia konferencji i rozstrzygnięcia rywalizacji. – „To taki internetowy Oskar. Wygranie Złotej@ to dla nas twórców tych serwisów, ale także i dla samorządowych decydentów uznanie i nobilitacja w środowisku” – mówi Piotr Balon autor nagrodzonego w Zakopanem serwisu powiatu szczecineckiego.

Na początku była powódź.

Nie inaczej było i w tym roku. Głównym punktem inauguracji zakopiańskiej konferencji było wręczenie nagród. Tym razem kapituła konkursu przyznała cztery statuetki. Za najlepszy serwis www w kategorii dużych miast uznano internetową witrynę Szczecina – „To zdecydowanie najlepszy serwis w Polsce. Jego najważniejsze atuty to ogromne, na bieżąco aktualizowane zasoby informacyjne, integracja z systemami informacyjnymi urzędu, interaktywność oraz przyjazność dla użytkownika” – powiedział jeden z członków jury. Nagrodę odbierała silna ekipa w składzie: Tomasz Brzozowski sekretarz miasta, Mirosław Czekaj – skarbnik, Marek Dymek – dyrektor wydziału informatyki UM oraz Krzysztof Kozakowski – autor serwisu. – „Złota@ to dla nas ukoronowanie kilkuletniej pracy. Przełomem była słynna powódź w lipcu 1997 roku. Kiedy fala zbliżała się do Szczecina mieliśmy już gotowy system monitorowania zagrożenia powodziowego. Mieszkańcy przekonali się do naszego serwisu. W 1999 roku jako pierwsi w Polsce opublikowaliśmy budżet. W serwisie prezentujemy wszystkie uchwały Rady i Zarządu Miasta podjęte od 1990 roku. Mamy opisane procedury załatwiania konkretnych spraw urzędowych, udostępniamy druki do ściągnięcią, publikujemy statystyki odwiedzin.” – powiedział Kozakowski.

Głównymi konkurentami Szczecina do Złotej@ w kategorii dużych miast była Bydgoszcz i Gliwice. Tym razem nie udało się. Może za rok…

SMS-y z gratulacjami

W kategorii małych miast, miasteczek i gmin Złota@ powędrowała na wschód Polski do Sokołowa Podlaskiego . Odbierający nagrodę burmistrz Bogusław Karakula wpadł na rozdanie nagród 5 minut przed czasem. Po odebraniu Złotej@ wsiadł do samochodu i odjechał. Po 10 godzinach jazdy, z przerwą na odebranie Złotej@ miał uczestniczyć w sesji Rady Miasta – „Nie mogłem pozwolić na to by w takiej chwili nie było mnie w Zakopanem, gdybym wiedział wcześniej o nagrodzie, przełożyłbym sesję. Czym jest Złota@ dla Sokołowa? Przede wszystkim ogromnym wyróznieniem, ale także i ważnym elementem promocji. Proszę pamiętać, że nasz serwis jest w sieci dopiero do roku, a tu już taki sukces. To dopiero początek drogi. Chcemy już niedługo zrobić coś większego. Prawdziwy portal informacyjny, w którym będą obecne wszystkie gminy naszego regionu. Mamy świadomość tego, że jest u nas zapotrzebowanie na tego typu serwisy informacyjne. W czasie ceremonii wręczania nagród przyszło do mnie kilka sms-ów od mieszkańców Sokołowa, którzy słuchali za pośrednictwem stron Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” transmisji on-line. Cały Sokołów się cieszy ze Złotej@. Ta nagroda zobowiązuje do jeszcze większej pracy. Jej efekty będą już widoczne wkrótce” – powiedział burmistrz.

Nie potrzeba wielkich pieniędzy

W kategorii powiatów jury postanowiło uhonorować strony Szczecinka. Złotą@ przy błyskach fleszy i obecności kamer telewizyjnych odebrał starosta Krzysztof Lis„Po co nam serwis? By dotrzeć do naszych mieszkańców. Na to nie potrzeba wielkich pieniędzy. Wystarczy dobra wola, wyobraźnia i jeden etat dla informatyka. Nasza strona jest żywa. Informacje są na bieżąco aktualizowane. Pomagamy ludziom załatwić sprawę w urzędzie tak by mogli zaoszczędzić swój czas i nerwy. Relacjonujemy na bieżąco prace rady i zarządu powiatu. Prezentujemy on-line uchwały, budżet również mamy jawny. Postawiliśmy na funkcjonalność serwisu. Dla nas ważniejsza od strony graficznej jest przejrzystość serwisu, kompleksowość oraz aktualność prezentowanych informacji” – powiedział starosta.

W Zakopanem wręczono również Złotą@ w kategorii innowacyjnych rozwiązań z dziedziny technologii komunikacji i

informacji (ICT) wdrożonych w urzędach administracji lokalnej. Nagrodę otrzymał Logotec Engineering S.A. oraz Urzędu Miasta Rybnika za „opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania obiegiem dokumentów i zarządzania sprawami -DDM9000® dla Urzędu Miasta Rybnika”.

Jury postanowiło nie przyznawać nagrody w kategorii serwisu poświęconego kulturze – „Poziom zgłoszonych serwisów był zby

t niski” – powiedział Maxymilian Bylicki, członek jury, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.